AKSARAY İÇİN MECLİSTE ADETA GÜRLEDİ

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, TBMM Genel Kurulu’nda Aksaray’ın sorunlarını gündeme getirdi. Aksaray’ın sağlık sorunlarından, ulaşım sorunlarına, vatandaşların uzun süredir beklediği hizmetleri tek tek sıralayarak bu konuda iktidar yetkililerini adım atmaya davet eden Aksaray Milletvekili, yıllar önce temeli atılan fakat atıl durumdaki projelerin de altını çizdi.

AKSARAY İÇİN MECLİSTE ADETA GÜRLEDİ
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, TBMM Genel Kurulu’nda Aksaray’ın sorunlarını gündeme getirdi. Aksaray’ın sağlık sorunlarından, ulaşım sorunlarına, vatandaşların uzun süredir beklediği hizmetleri tek tek sıralayarak bu konuda iktidar yetkililerini adım atmaya davet eden Aksaray Milletvekili, yıllar önce temeli atılan fakat atıl durumdaki projelerin de altını çizdi.

İYİ Partili Erel’in konuşmasında şu ifadeler yer aldı:” Kadim şehir, garip şehir, evliyalar diyarı; Somuncu Baba dergâhı, Yunus Emre, Tapduk Emre ocağı, Cemaleddin Aksarayi, Zenbilli Ali Efendi, Pir Ali Paşa otağı, Sultan ll. Kılıç Arslan’ın sarayı, Fatih Sultan Mehmet Han’ın göz bebeği Aksaray; kılıçla alınmış, sevgiyle yoğrulmuş, bu toprakların vefalı, samimi, yürekli insanların anası, Anadolusu Aksaray; selam olsun güzel şehrin güzel insanlarına. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimin, Türk-İslam âleminin Kadir Gecesi, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı mübarek olsun.

“BUNDAN SONRA BÖYLE BİLİNE”

Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan tarafından “iyilerin yurdu” “Salihlerin yurdu” anlamına gelen “şehri Süleha” adı verilen, soluduğumuz havada tarih ve her köşe başında bir evliyanın nazarı ve nefesi olan Salihler ve evliyalar şehri Aksaray. İl Aksaray, Konya Aksaray; Niğde Aksaray; İstanbul Aksaray değil, Türkiye’nin 68’inci vilayeti, 68 plakalı Aksaray bundan sonra böyle biline.

“AKSARAY’A VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ”

AK Parti, iktidara geldiğinde, Aksaray’a vermiş olduğu sözlerin hiçbirini yerine getirmedi, bunların başında demir yolu gelmektedir. Aksaray’la Ulukışla arasında 86 kilometrelik bir mesafede demir yolu projesi yapılmış, ihaleye çıkmış ama gerekli para bulunamadığı için bu proje hayata geçirilememiştir. Oysa daha 2018 seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanı 18 Haziran 2018’de Hükûmet Meydanı’nda Aksaraylılara bu sözü vermişti. Aksaraylı hemşehrilerimiz Aksaray’dan geçen AK Parti’li bakanların, Meclis başkanlarının vermiş olduğu sözü yerine getirmelerini bekliyor, her yere para bulan siyasi iradenin Aksaray demir yoluna da para bulmasını talep ediyor.

“AKSARAYLI HEMŞEHRİLERİMİN VİCDANINA HAVALE EDİYORUM”

Yine, Aksaray’da 1994 yılında ihalesi yapılan, 1998’de temeli atılan, yaklaşık yüzde 70’i biten 75’inci Yıl Havaalanı 2002 yılında AK Parti’yle birlikte Hükûmetin yatırım programından çıkarıldı, kaderine terk edildi ve burası bugün günümüzde koyunların otağı, ağılı hâline geldi. Denizleri doldurarak havaalanı yapmakla övünen Hükûmetin, yüzde 70’i biten havaalanını kaderine terk etmesini Aksaraylı hemşehrilerimin vicdanına havale ediyorum.

“VATANDAŞ SU SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYOR”

Yine Aksaray’da tarımda kullanılan yer altı suları her geçen gün azalmakta, boşalan havzaya Tuz Gölü’nün suları gelmekte dolayısıyla kısa zamanda Aksaray’ın verimli toprakları çölleşerek, çoraklaşarak verimsiz hâle gelecek. Bunun çözümü için de Aksaray’a yaklaşık 100 kilometre mesafede olan Hirfanlı Barajı’ndan suyun getirilerek Aksaray’daki tarımın can damarı olan, hayat damarı olan suyun Aksaraylıların hizmetine girmesi gerekiyor. Bu konuda da Aksaraylı hemşehrilerimiz Hükûmeti göreve çağırdı ama bugüne kadar maalesef bir ses gelmedi.

“ORTAKÖY YOLU YILAN HİKÂYESİNE DÖNDÜ”

Aksaray’ımızın ilçeleriyle, köyleriyle olan bağlantı yollarının tamamına yakını maalesef istenilen seviyede, istenilen düzeyde değil. Sultanhanı ilçemiz hariç hiçbir ilçemizde bölünmüş yolla ulaşım sağlanmıyor, hele Ortaköy yolu yılan hikâyesine döndü, on dört senedir ihalesi yapıldı yapılacak, temel atıldı atılacak; Ortaköylü hemşerilerimizin artık sabrı kalmadı. Yine Ağaçören kütüklü Boğazköy Sarıyahşi otobana bağlanan yol geçilmez hâlde. Aksaray’a verilen sözlerden biri de içilebilir suydu maalesef hâlâ çeşmelerden içilebilir su akmamaktadır. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu olaya el attı ama görev süresi yetmedi. İnşallah, yeni bakan bu problemi çözer diye umuyoruz. Aksaray’da toplulaştırma sorunu hâlâ devam etmekte. Bu sorunun bir an önce çözülmesi Aksaraylı hemşehrilerimizin beklentisi. Aksaray’ın Yeşilova beldesinde tarım  reformu kapsamında olan toprakları kullanan vatandaşlarımız, bu toprakların kendilerine satılmasını ve tapularının kendi adlarına tescil edilmesini, yıllarca sözü verilmesine rağmen yerine getirilmemesinden dolayı AK Parti’ye olan, dolayısıyla hükûmete olan güvenlerini…

Yeşilovalı hemşehrilerimiz bu sözün yerine getirilmesini beklemektedir. Yine, tarımda kullanılan elektrik çok pahalı. Nasıl ki Güneydoğu’da 6 ilde yüzde 75’e yakın bir avantaj sağlanmış ise, başta Aksaray olmak üzere İç Anadolulu hemşehrilerimiz bu illere sağlanan avantajın kendilerine de sağlanmasını talep ediyorlar. Aksaray, sağlık alanında da yeterince hizmete kavuşmamış, hiçbir ilçesinde yeteri kadar uzman doktor bulunmamaktadır. Sevgili Aksaraylı hemşehrilerim, bugüne kadar AK PARTİ tarafından size verilen hiçbir sözün yerine getirilmediği sizin de bilgileriniz dâhilinde ama üzülmeyiniz, karamsarlığa kapılmayınız, merak etmeyiniz. Çok kısa zamanda AK Parti’nin söz verip yapamadığı bu işlemleri yapmak, bu aziz mübarek günde inşallah bize nasip olacaktır duasıyla hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.”

Avatar Merkezi Haber (aksaraypusulagazete@gmail.com) Websitesi