KADES PROJESİ KAPSAMINDA EĞTİMLER DEVAM EDİYOR

Aksaray’da kadına yönelik “Kadın Acil Destek Uygulaması” projesi kapsamında kadın jandarmaların sorumluluk bölgelerinde eğitim verirken ekmek yapan kadınlara denk gelmesiyle hamur açı börek yaptılar.

KADES PROJESİ KAPSAMINDA EĞTİMLER DEVAM EDİYOR
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Aksaray’da kadına yönelik “Kadın Acil Destek Uygulaması” projesi kapsamında kadın jandarmaların sorumluluk bölgelerinde eğitim verirken ekmek yapan kadınlara denk gelmesiyle hamur açı börek yaptılar.

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanıma sunulan pek çok kadının hayatını kurtaran uygulama olarak bilinen KADES Projesi hakkında sorumluluk bölgelerinde tüm kadınlara ulaşarak eğitimler verip uygulamayı anlatan Aksaray İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, köy köy gezerek kadınlarla buluşuyor. Kent genelinde eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini aralıksız sürdüren Aksaray İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Eskil ilçesine bağlı Kökezköyünde ocak başında ekmek yapan kadınlarla bir araya geldi. Kadınlarla sohbet eden jandarma ekipleri, ilk olarak maskeleri olmayan kadınlara kendi elleriyle maske taktı. KADES programı hakkında eğitime geçen jandarma ekipleri, uygulama hakkında hazırlanan el broşürlerini kadınlara dağıttı. Ardından uygulamanın amacını anlatan jandarma, kadınların telefonuna KADES programını yükleyerek nasıl kullanılacağını da anlattı. Eğitimin ardından halkla iç içe çalışma performanslarıyla dikkat çeken kadın jandarma ekipleri, ellerine aldıkları oklavalarla hamur sofrasının başına geçti. Oklavalarla hamurları açıp içlerini dolduran kadın jandarmalar, daha sonra açtıkları hamuru ocaktaki sac üzerinde pişirdi. Kadın dayanışmasının gözler önüne serildiği eğitim programında köy halkı jandarmalara teşekkür etti.

“BİLMİYORDUK SAYELERİNDE ÖĞRENDİK”

Köy halkından Kezban Mutlu (57), hem eğitim aldıklarını hem de güzel bir gün geçirdiklerini belirterek, “Bugün jandarma kızlarımız geldi. Bize KADES’i öğrettiler. Güldük, eğlendik, çok sevdik. Allah razı olsun devletimizden, çok memnun olduk. Askerlerimizle, jandarmalarımızla, kızlarımızla yedik, içtik, eğlendik. Bizim için de bir değişiklik oldu. Beraber yufka açtık, börek yaptık, sıkma yedik. Kızlarımız bize anlattılar. Biz bilmiyorduk, böyle şeylerde bilgimiz yoktu bizim. Ama bize öğrettiler. Allah razı olsun. Çok memnun oldum. Allah’ım devletimize zeval vermesin” dedi

Kökez Köyü Muhtarı Ahmet Kırlı ise, jandarma ekiplerinin asayiş ve güvenliği sağlamanın dışında birçok konuda eğitimler verdiğini belirterek, “Jandarmamızın hizmetlerinden son derece memnunuz. Hem asayişimizi sağlıyorlar hem de KADES gibi eğitimler veriyorlar. Jandarmamızın çalışmalarında dolayı teşekkür ederiz, ayağınıza sağlık. Hem eğitiyorlar hem de güvenliğimizi sağlıyorlar” diye konuştu.

Zeycan Kırlı ise, “Genç kızlarımız geldi, bizi bilgilendirdiler. KADES nedir bilmiyorduk. Yardımcı oldular. Biz de yufka açtık, eğlence oldu. Börek ve sıkma yaptık. Çok memnun olduk geldikleri için” ifadelerini kullandı.

HABER: Birsen İN

Avatar Merkezi Haber (aksaraypusulagazete@gmail.com) Websitesi