“YAŞANABİLİR DÜNYA İÇİN HERKES SORUMLU DAVRANMALI”

AK Parti Aksaray Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı’nın 81 il teşkilatında, eş zamanlı düzenlediği, ortak basın açıklamasını gerçekleştirdi.

“YAŞANABİLİR DÜNYA İÇİN HERKES SORUMLU DAVRANMALI”
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

AK Parti Aksaray Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı’nın 81 il teşkilatında, eş zamanlı düzenlediği, ortak basın açıklamasını gerçekleştirdi.
Kılıçaslan Parkında gerçekleştirilen basın açıklamasına; AK Parti Aksaray İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı H. Aziz Abra ve
teşkilat üyeleri katılım sağladı.
İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı H. Aziz Abra burada yaptığı açıklamada, “Dünya Çevre Günü, 1972 yılından bu yana her yıl 5 Haziran tarihinde çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık oluşturulması amacıyla kutlanmaktadır. Bu yıl ise, 1-7 Haziran haftası Sn. Cumhurbaşkanı’mızın imzasıyla ‘Türkiye Çevre Haftası’ olarak ilan edilmiştir. Bu sayede yalnız bugün değil bir hafta boyunca tüm Türkiye’de çeşitli etkinliklerle çevrenin önemini anlatarak, bu alanda yapılan çalışmaları paylaşarak hedeflerimizi ortaya koyuyoruz. Bu karar dolayısıyla Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.”
AK Parti’nin iktidara geldiği ilk günden bu yana çevreye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaştığını aktaran Abra, “Şehirlerimizin uzun yıllar süre gelen pek çok çevresel sorununa acil çözümler üretirken, bir yandan da orta ve uzun vadeli hedeflerimizi hayata geçirmenin gayreti içerisinde olduk. Ak Parti belediyeciliği ile tanışan şehirlerimizde; çöp, çamur, çukur, bataklığa dönüşmüş su kaynakları, hava kirliliğinden nefes alınamayan şehir manzaraları artık tarihe kavuşmuştur. Şehirlerimiz artık Sıfır Atığ’ı, Sıfır Atık Mavi’yi, Geleceğe Nefes’i, Millet Bahçeleri’ni, mavi bayraklı plajları, yenilenebilir ve temiz enerjiyi konuşmakta; bu kulvarlarda adeta birbirleriyle yarışmaktadır. Geçtiğimiz 20 yılda çevreyi korumak ve yaşatmak, iklim değişikliği ile mücadele etmek adına ‘sessiz devrimler’ olarak tanımladığımız sayısız hizmeti ve eseri milletimize kazandırdık. İklim değişikliğiyle mücadelede tüm dünyanın olmazsa olmaz olarak gördüğü yenilenebilir enerjide % 54 kurulu güç seviyesine ulaştık. Avrupa’ da 5. sıraya yükseldik. Dünya genelinde orman varlığı her
geçen gün azalırken, Türkiye olarak orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduk. 20 yılda 2 milyon hektarın üzerinde bir artışla en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’ da 1. dünyada 4. Sıraya yerleştik. Orman varlığının yanı sıra kentsel yeşil alan varlığımızı artırmak adına, 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefi ile şehirlerimizin en merkezi noktalarında 127 adet Millet Bahçesi’ni vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Korunan alanlarımızı % 9,6’dan % 11,9’a çıkardık. Ülkemizde 104 kilometresi Millet Bahçeleri içerisinde olmak üzere toplamda 207 kilometre bisiklet yolunun ve 187 kilometre yeşil yürüyüş yolunun tamamını tamamladık. Atıkların ekolojik zararını önlerken, aynı zamanda ekonomik bir değer kazanmak amacıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız tarafından başlatılan ve uluslararası çapta ödüllere layık görülen Sıfır Atık Projesi’ni tüm yurtta yaygınlaştırdık. Ayrıca belirtmeliyiz ki; bu hedeflerin hayata geçirilmesine hız kazandırmak amacıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Ajansı, faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Ülkemiz kesintisiz ulaşımı sağlamak, mesafeleri kısaltırken karbon salımını da azaltmak amacıyla kara, hava, demiryolu
altyapımızı güçlendirirken, sıfır emisyonlu aracımız Türkiye’nin Otomobili TOGG’u da milletimize kazandırdık. Tüm bu çalışmalarla birlikte gelecek nesillere sadece temiz ve yaşanabilir bir çevre değil, aynı zamanda büyütülüp geliştirilecek yeni fikirler miras bırakmayı da ilke edindik. Ülkemizde bütün bu gelişmeler olurken, Aksaray’ımıza 60 bin metrekare Millet Bahçesi, 450 milyon TL değerinde atık su arıtma tesisi, 32 kilometre bisiklet yolu kazandırdık. Yeşil alan varlığımızı artırdık, şehrimizin yenilenebilir enerji kurulu güç kapasitesini 1 megavata çıkardık. Sıfır Atık Projesi kapsamında adımlar attık” dedi.
Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti’n her alanda olduğu gibi çevre
konusunda da samimi ve gayretli çabalar ortaya koyduğunu, sözde çevrecilerin yaptığı gibi çevreyi kullanışlı bir siyaset alanı görmediklerinin altını çizen Başkan Abra, “Bizim için çevreci olmak; çevreyi ve tabiatı korumak ve yaşatmaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizin dört bir yanını milyarlarca fidanla buluşturmaktır. Bizim için çevreci olmak; vatandaşlarımızın doğayla iç içe vakit geçirmesini sağlayacak Millet Bahçelerini hizmete sunmaktır. Bizim için çevreci olmak; elektrikli aracımız TOGG’u üretmek, Türkiye’nin iddiasını dünyaya duyurmaktır. Bizim için çevreci olmak; atıkları çöpe atılamayacak kadar kıymetli olduğunu bilip Sıfır Atık Projesi’ni hayata geçirmektir. Bizim için çevreci olmak; atık su arıtma tesislerini yurdun dört bir tarafında yaygınlaştırmak. Bizim için çevreci olmak; Edirne’ den Hakkâri’ ye kadar kesintisiz bisiklet yolu hedefini ortaya koymaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizi Yeşil Kalkınma Devrimi ile birlikte 2053 yılında Net Sıfır Emisyon hedefine ulaştırmak için çalışmaktır. İşte bu duygu ve düşüncelerle Aksaray olarak evlatlarımıza yemyeşil bir yeryüzü, masmavi bir gökyüzü bırakmak, çevreyi korumAK ve yaşatmAK noktasında gayretle çalışmaya devam edeceğiz.
Herkesi bu sorumluluk doğrultusunda bizimle olmaya davet ediyor, Türkiye Çevre Haftası’nı ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz” açıklamasında bulundu.

Avatar Merkezi Haber (aksaraypusulagazete@gmail.com) Websitesi